Koła żeliwne, oblane poliuretanem, czyli coś do zadań specjalnych

Przenoszenie, transportowanie ciężkich ładunków, to trudne zadanie, które wymaga od człowieka wysiłku i poświęcenia sporych nakładów siły. Już od zamierzchłych czasów, gdy odkryto użyteczność koła, korzystano z kolistych kształtów, by ułatwiać sobie ciężką pracę. Chociaż na przestrzeni wieków, wraz z kolejnymi wynalazkami, koło zyskało sobie szereg innych zastosowań, to jednak właśnie przewożenie ciężarów jest wciąż głównym zadaniem, wyznaczanym różnego rodzaju kołom.

Niekiedy taki cel przyświeca także dość małym kółkom – gdy chodzi na przykład o uczynienie mobilnym mebla z ciężkiego tworzywa czy wózka przeznaczonego do transportowania ładunków o dużej wadze. Wiedząc, że szuka się wyjątkowo wytrzymałego koła, trzeba rozsądnie dokonywać wyboru podczas zakupów.

Koła żeliwne, oblane poliuretanem – dlaczego warto im zaufać?

Żeliwo to najbardziej oczywista odpowiedź, gdy stawia się pytanie o materiał, który zniesie naprawdę duże obciążenia. Kółka żeliwne same nie są lekkie, ale ich spora waga przydaje stabilności całej konstrukcji, która zostaje o takie kółka wzbogacone. Żeliwo jest rzeczywiście dość ciężkie, ale jednocześnie jest materiałem bardzo odpornym na uderzenia, zarysowania czy ścieranie, niestraszne im także bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury (od -50 do +150 stopni Celsjusza). A jednak żeliwny korpus warto jeszcze wzbogacić, by kółka oddawały jak najlepsze przysługi swoim użytkownikom. Taki uzupełnieniem jest poliuretan, który z powodzeniem pokrywa powierzchnię toczną kółek.

Ta sztucznie wytwarzane tworzywo ma podobne właściwości do tych prezentowanych przez żeliwo – jest podobnie wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Poliuretan nie zostanie łatwo uszkodzony mechanicznie, a dodatkowo nie wejdzie też w chemiczną reakcję z wieloma substancjami, które mogą być na przykład rozlane na trasie przejazdu kół. Jednak warstwa poliuretanu pełni też jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – jest świetnym izolatorem, przyjmuje i tłumi drgania, w jakie wpada toczące się koło. Koła żeliwne, oblane poliuretanem jadą więc pewnie przed siebie, bo sprzęt poruszający się na kołach bogatszych o poliuretanowe pokrycie porusza się płynnie, ma świetną przyczepność do podłoża. Dla wózków przemysłowych, wożących ciężkie, cenne przedmioty, to wręcz idealne uzupełnienie.

Zobacz więcej na: Poliuretanyczaniec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *